Коротко про важливе: актуальні зміни до податкового законодавства на період воєнного стану

17 березня набрали чинності зміни до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану.
Законом було запроваджено ряд важливих змін для платників податків, серед яких:
• На період дії воєнного стану платниками єдиного податку 3 групи можуть бути фізичні особи – підприємці та юридичні особи – суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень (обмеження щодо кількості найманих працівників не враховуватимуться);
• до скасування воєнного стану фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку першої та другої груп мають право не сплачувати єдиний податок;
• з 1 квітня 2022 р. на період воєнного стану і протягом місяця після його завершення ставку єдиного податку для платників, що перебувають на третій групі спрощеної системи оподаткування, знижено до 2 % від доходу. ПДВ у цей період не нараховуватиметься і не сплачуватиметься;
Також, зміни стосуються оподаткування ряду важливих питань, які так чи інакше стосуються діяльності ЗСУ, територіальної оборони, гуманітарної допомоги та покликані максимально сприяти як бізнесу так і покращенню ситуації в країні, зокрема:
• На період дії воєнного стану зупиняється перебіг всіх строків давності, визначених Податковим кодексом.
• У зв’язку із введенням воєнного стану пеня за порушення податкового законодавства не нараховується, а неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24 лютого 2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем.
• У період дії в Україні воєнного стану та у 30 днів після дня його скасування у разі прострочення споживачем виконання зобов’язань за договором про споживчий кредит споживач звільняється від відповідальності за таке прострочення.
• НЕ оподатковуються операції з добровільної передачі будь-яких товарів, надання послуг ЗСУ та підрозділам територіальної оборони.
• На період дії воєнного стану передача пального на потреби Збройних сил України, підрозділів територіальної оборони, а також як гуманітарної допомоги не оподатковується (акцизний податок, ПДВ).
• Установлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом 3 місяців після його скасування.
• Суб’єкти господарювання зобов’язані забезпечувати можливість проведення розрахунків за товари з використанням платіжних карток.
• Доходи учасників бойових дій та фізичних осіб, які проживають у районах бойових дій, отримані від благодійних організацій звільняються від ПДФО.
• До податкової знижки фізичних осіб за 2022 рік будуть включені витрати, передані благодійним організаціям (до 16 % оподатковуваних доходів).
• У 2022 році фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, та підприємці на загальній системі оподаткування зможуть зменшити оподатковуваний дохід на суму витрат, переданих на потреби ЗСУ.
• Протягом воєнного стану ПДВ у товарах, переданих іншим особам для потреб забезпечення оборони України, повністю враховуватиметься в складі податкового кредиту.
• Протягом воєнного стану суми ПДВ, сплачені у вартості придбаних товарів, послуг, включатимуться до податкового кредиту на підставі первинних документів у зв’язку з неможливістю реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. А саму реєстрацію податкових накладних в ЄРПН потрібно буде здійснити протягом шести місяців після скасування воєнного стану.
• Скасовано акцизний податок для бензинів, дизельного пального і скрапленого газу. Водночас, на період воєнного стану операції із ввезення і постачання на територію України бензинів, дизельного пального, скрапленого газу, а також нафти оподатковуватимуться ПДВ за ставкою 7 %.
• З березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, в якому буде скасовано воєнний стан, звільнено від земельного податку та орендної плати земельні ділянки, на яких велися бойові дії, які тимчасово окуповані, а також засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
• Тимчасово, за 2022 податковий (звітний) рік, не нараховується та не сплачується екологічний податок за об’єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії та на тимчасово окупованих територіях.
• Надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години.
• Роботодавці – платники єдиного податку, які обрали спрощену систему оподаткування – фізичні особи – підприємці, які належать до 2 та 3 груп платників єдиного податку, а також юридичні особи, які належать до 3 групи платників єдиного податку, мають не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ.
• При внесенні клієнтом – фізичною особою у готівковій формі на його поточний рахунок у розмірі, який відповідає пороговій фінансовій операції банк не перевірятиме джерела їх походження.
Наголошуємо, що такі тимчасові зміни будуть актуальними на період дії воєнного стану, а у визначених випадках деякий строк після його скасування, а тому слід стежити за перебігом цих строків аби не «зловживати» своїми правами.

Leave a Comment