БІЗНЕС, ДЕРЖАВА, АДВОКАТИ – РУШІЙНІ СИЛИ ЕКОЛОГІЧНИХ ЗМІН

Участь у Форумі з екології та сталого розвитку, який сьогодні відвідав керуючий партнер АО EVRIKA Андрій Шабельніков, дозволила зайвий раз переконатись, що захист довкілля це не тренд, а необхідність сучасного життя.

Причому для адвокатів в цій сфері також достатньо роботи.

Зокрема, нагальною потребою є проведення функціональної реформи в системі контролю, яка передбачає:

– реформування адміністративної відповідальності – підвищення санкцій шляхом внесення змін до КУпАП;

– реформування кримінальної відповідальності;

– створення нового органу, який буде здійснювати Державний екологічний контроль (наразі законопроєкт №3091 прийнято Верховною Радою України в першому читанні). Законопроєкт визначає, зокрема, порядок проведення перевірок, принципи побудови системи, щоб вона була прозорою. Нововведенням також є відповідальність юридичних осіб у вигляді адміністративно-господарських санкцій.

Щодо здійснення оцінки, то наразі прийнято Закон України «Про стратегічну екологічну оцінку», який є досить прогресивним, але його приписи не виконуються органами місцевого самоврядування, а санкції за таке невиконання відсутні.

Цікавою було дискусія учасників форуму й щодо кримінально-правових наслідків екологічних правопорушень, вчинених суб’єктами господарювання. Чинним кримінальним законодавством не передбачено відповідальності за злочини проти довкілля, вчинені юридичними особами. Порушення проти довкілля здебільшого визначаються як проступки та нетяжкі злочини. Вони складають лише 1% від усього масиву правопорушень.

Згідно з чинним законодавством до кримінальної відповідальності можна притягнути лише службових осіб, а видами покарання, передбаченими за такі злочини, є:

– штрафи,

– позбавлення права обіймати певні посади,

– в окремих випадках – позбавлення волі.

Така ситуація не сприяє профілактиці порушень екологічних норм підприємствами. Припинити їх чи запобігти заходами кримінально-правового характеру неможливо. Водночас саме кримінально-правова відповідальність дозволила б запобігти вчиненню злочинів проти довкілля. До речі, випадки притягнення до відповідальності службових осіб є поодинокими. Взагалі відсутні вироки за статтями 237, 238, 243, 244, 250, а за іншими статтями, які передбачають порушення природоохоронного законодавства, вироків не більше одного-двох.

#екологія #форум #покарання #контроль #адвокат

Leave a Comment