Страхування нерухомості в Україні: варто чи ні?

У всьому світі страхування нерухомості – це популярна та майже обов’язкова практика. Україні власники не поспішають страхувати квартири і будинки.

Портал «Столична нерухомість» 100realty.ua з’ясував, які особливості оформлення страховки які плюси і мінуси.

Чому українці обережно ставляться до страхування нерухомості

За словами експертів, основна причина того що українці не оформляють масово страховки – це те, що держава компенсує частково витрати. Також немає культури страхування в цілому на відміну від європейських країн.

«Страхування, в першу чергу, є інструментом захисту особи від тих чи інших ризиків. Застрахувати сьогодні можна практично все і, на мою думку, в деяких аспектах це необхідно. Однак в Україні поширена думка, що страхування – це марно витрачені кошти, адже громадяни переконані, що саме з ними і їх об’єктами нічого не може статися. Часто громадяни відмовляються від страхування через відсутність створення індивідуалізації страхового продукту під їхні потреби, враховуючи об’єкт, місцевість і можливі ризики. Отже, страховим компаніям важливо підвищувати рівень правової освіти громадян в сфері страхування і робити це доступними методами для кожного», – каже керуючий партнер Адвокатського об’єднання Evrika Андрій Шабельніков.

За словами керуючого партнера Юридичної Компанії Winner Ігоря Ясько, деякі недобросовісні страхові не бажають відшкодовувати збитки споживачеві послуг, тому йдуть на хитрощі, які ставлять клієнта в невигідне становище, звідси і недовіра українців до страхових компаній. За допомогою розмитих формулювань страховик буде відбиватися від претензій.

«Наприклад, затоплення в одній компанії – це і прорив труби, і повінь, а в іншій –повінь буде розглядатися, як одне з стихійних лих», – каже Ясько.

Від яких ризиків захищає страховка

Сьогодні оформити страховку дуже просто. За словами Ігоря Ясько, договір страхування майна – поліс, покликаний уберегти людину від фінансових труднощів після пожежі, затоплення, злому і інших неприємностей. Страховка оформляється навіть без огляду нерухомості, може бути без франшизи і навіть на орендоване житло. Її можна оформити також в електронній формі.

«Страхування нерухомого майна включає в себе багато форм – це забезпечення і будівлі, квартири, земельної ділянки та об’єктів незавершеного будівництва, а також елементів внутрішньої обробки (косметичного ремонту, меблів, обладнання та іншого майна). Серед ризиків, від яких власне і здійснюється страхування нерухомого майна громадян, можна виділити вогневі ризики, стихійні явища, злочини різного характеру (крадіжки, хуліганство та подібні правопорушення). Таким чином, кожен самостійно вирішує, який саме об’єкт і від яких ризиків слід застрахувати», – каже Андрій Шабельніков.

Важливим при цьому є реальна оцінка місцевості, на якій розташована нерухомість, таким чином можна зрозуміти в який саме вид страхування варто вкладати кошти, щоб це було доцільно і ефективно.

Скільки коштує страхування нерухомості в Україні

Скільки коштує страхування нерухомості в Україні

Що стосується вартості, то страховка коштує в середньому 1500 грн. на рік. Ціна залежить від ринкової вартості квартири, чим вона вища, тим дорожче страховка. На ціну впливає перелік ризиків, від яких ви хочете застрахувати нерухомість. Ціну квартири або будинку власник зазначає самостійно, оцінює – теж самостійно. Наприклад, якщо ви напишіть вартість квартири 350 тис. грн., то страховка буде коштуватиме 1500 грн. на рік. Якщо вкажіть вартість квартири 1 млн. грн., тоді вартість страховки вже буде 2400 тис. грн. на рік.

Відповідальність перед сусідами (якщо раптом з вашої вини буде пожежа або затоплення сусідів) становить 250 тис. грн.

Як правильно укласти договір та застрахувати нерухомість

За словами Ігоря Ясько, є кілька суттєвих положень договору, і в кожному з них можуть зустрітися пастки.

  1. Реквізити сторін. Важливо розуміти, з ким укладаєте угоду. Перше, що потрібно знати про страхову компанію – чи має вона відповідну ліцензію. Таку інформацію можна знайти на сайті Національного банку.
  2. Предмет договору страхування – що саме страхуєте. Прозвучить дивно, але дуже важливо перевіряти цей пункт, щоб не виявилося, що застраховано не те майно. Якщо страхуєте будинок або квартиру, договір не буде поширюватися на всі предмети, які знаходяться всередині. Наприклад, готівкові гроші, антикваріат, предмети мистецтва і автомобіль потрібно страхувати окремо.
  3. Страховий випадок – події, при настанні яких компанія повинна виплатити гроші. Зазвичай страхують своє житло від пожежі, землетруси, затоплення або пограбування, руйнування стін під час ремонту та інших ризиків. Деякі страхові компанії складають повний список випадків, в разі настання яких можна буде отримати компенсацію, або пропонують своїм клієнтам вибрати актуальні. Всі інші ситуації, які не включені в такий список, страховими вважатися не будуть.
  4. Розмір страхової суми – компенсація, яку клієнт отримає при настанні страхового випадку. Для виплат є кілька моментів. Наприклад, якщо постраждав предмет, який застрахували, але є сенс його полагодити – страхова компанія може відшкодувати вартість ремонту. Якщо ж ремонт не має сенсу, компанія відшкодовує ринкову вартість товару або суму повторного його придбання. Всі ці пункти повинні бути чітко вказані в договорі.

«Важливо проаналізувати варіанти договорів від різних компаній і вибрати більш вигідний. Якщо страхова посилається на Правила страхування, треба обов’язково вивчити їх також (зазвичай розміщені на сайті компанії). Ознайомтеся з відгуками про діяльність страхової, особливо що стосується виплати страхового відшкодування. Уважно перегляньте умови договору, особливо за переліком страхових випадків і підстав для відмови у виплаті страхового відшкодування», – каже Ігор Ясько.

Також дізнайтеся алгоритм дій страхувальника в разі настання страхового випадку.

Leave a Comment