Пікантний скандал і права людини, – коментар для програми «Головна тема» (канал «Україна», 06.09.2021)

Журналісти каналу «Україна» вирішили влаштувати рейд-провокації в Києві і Шостці, аби з’ясувати, чи пустять маму з дитиною і будівельника до вбиралень у держустановах, у лікарнях, та найдорожчих ресторанах країни. Виявилось, що пускають не всюди.

Правовий коментар з цього приводу надав керуючий партнер АО EVRIKA Андрій Шабельніков.

На його думку, подібне питання має бути врегульоване на рівні місцевого самоврядуванням, адже згідно зі ст. 30 ЗУ «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить «прийняття рішень про організацію громадських вбиралень, стоянок та майданчиків для паркування автомобільного транспорту, здійснення контролю за їх діяльністю відповідно до закону».

До речі, це питання позитивно вирішене в столиці. Розпорядженням № 579 від 18.04.2008 року Київської міської державної міської адміністрації передбачено: «Запровадити в місті Києві безкоштовне та вільне користування мешканцями та гостями міста Києва туалетами в закладах громадського харчування з 20.04.2008».

При цьому інформаційно-довідкова служба “CALL-центр” КМДА має у встановленому порядку оперативно реагувати на звернення громадян у зв’язку з невиконанням цього розпорядження.

Водночас, варто пам’ятати, що Законами України прямо не встановлено обов’язку власника кафе чи магазину пускати людей у вбиральню.

Ще у травні 2014 року був розроблений законопроект, згідно з яким Закон України «Про захист прав споживачів» мали б доповнити деякі пункти, а саме: «Споживач має право на вільне (безперешкодне) та безоплатне відвідування санітарного вузла на підприємствах, в установах та організаціях сфери торгівлі та надання послуг незалежно від форми власності, в яких наявність такого приміщення передбачена нормативними документами. Забороняється відмова у реалізації права на вільне (безперешкодне) та безоплатне відвідування санітарного вузла через те, що Споживач не придбав, не замовив чи не використав Продукцію, та/або через припущення представника (представників) підприємства, установи чи організації, визначених в абзаці 1 цього пункту, про те, що Споживач не має наміру придбати, замовити чи використати Продукцію».

Однак наприкінці 2014 року цей законопроект було відкликано і на голосування до Верховної Ради він не виносився. Нагальність цих законодавчих змін не зникла.

Leave a Comment