Особливості нотаріальної діяльності в період воєнного стану

З 28 квітня 2022 року чинності набрала Постанова Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 року №480 про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо діяльності нотаріусів та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.
Даною Постановою визначаються особливості нотаріальної діяльності в період дії воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення в Україні. Відтак, продовжуючи свою діяльність нотаріусам варто враховувати наступне.
Якщо громадянин рф звернувся до нотаріуса за вчиненням нотаріальної дії – нотаріус має йому відмовити. Незавершені нотаріальні дії за зверненням громадянина рф зупиняються до прийняття та набрання чинності законом щодо врегулювання відносин за участю осіб, пов’язаних з державою-агресором. Варто зазначити, що дані обмеження не поширюються на громадян рф, які проживають на території України на законних підставах.
Посвідчення довіреностей, засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на тимчасовий виїзд дитини за кордон здійснюється БЕЗ використання спеціальних бланків нотаріальних документів на білих аркушах паперу з нанесеними на них за допомогою комп’ютерної техніки реквізитами нотаріуса.
Якщо виникла загроза неправомірного вилучення чи втрати спеціальних бланків нотаріальних документів, які не були витрачені, такі бланки підлягають невідкладному знищенню, про що нотаріусом складається акт. У разі коли такі бланки вже було неправомірно вилучено або втрачено – нотаріус подає підписане ним повідомлення про це ДП “Національні інформаційні системиˮ або його філії.
У разі виникнення загрози неправомірного вилучення чи втрати печатки приватного або державного нотаріуса вона підлягає невідкладному знищенню, про що складається акт. У разі коли печатку вилучено або втрачено – нотаріус має протягом двох робочих днів подати підписане ним повідомлення про це відповідному територіальному органу Міністерства юстиції.
Дозволено передавати спеціальні бланки нотаріальних документів між нотаріусами, у тому числі поза межами нотаріального округу, із складенням відповідного акта.
Важливо, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Визначений законодавством строк для внесення нотаріусом відомостей до єдиних та державних реєстрів, що функціонують у системі Міністерства юстиції, продовжується на підтверджений державним підприємством “Національні інформаційні системиˮ час їх неналежного функціонування.
Ряд нотаріальних дій, визначених цією Постановою, зокрема нотаріальне посвідчення договорів щодо відчуження, поділу (виділу) нерухомого майна, спадкових договорів, договорів поділу спільного майна подружжя (виділу з нього), позички, найму (оренди) та інше – здійснюється виключно нотаріусами, включеними до затвердженого Міністерством юстиції переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.
Для включення до переліку нотаріус, який відповідає критеріям, визначеним Постановою, подає до відділення Нотаріальної палати України (для приватних нотаріусів) та територіального органу Міністерства юстиції заяву про включення до переліку у паперовій або електронній формі, в якій підтверджує таку відповідність.
Крім обмежень, встановлено і заборони щодо вчинення деяких нотаріальних дій. Відтак, забороняються нотаріальне засвідчення справжності підписів на актах про передачу нерухомого майна до та із статутних (складених) капіталів (статутних фондів) юридичних осіб, нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу предмета іпотеки, що належить фізичній особі, за споживчим кредитом. Також, забороняється нотаріальне посвідчення договору щодо відчуження нерухомого майна до закінчення одного місяця з дня державної реєстрації права власності відчужувача нерухомого майна.Забороняється вчинення виконавчих написів на кредитних договорах, які не є нотаріально посвідченими.
Також, визначені особливості вчинення нотаріальних дій щодо військовослужбовців Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів військових формувань, а також працівників правоохоронних органів, органів цивільного захисту, які перебувають в зоні бойових дій або інших місцях, де нотаріуси відсутні.
Відтак, довіреності та заповіти вказаних вище осіб можуть посвідчуватися командиром (начальником) цих формувань (органів) або іншою уповноваженою таким командиром особою з подальшим надсиланням таких заповітів, довіреностей до Міністерства юстиції або його територіального органу для забезпечення їх реєстрації нотаріусами.
Отже, нотаріусам варто детально ознайомитися із великим об’ємом особливостей вчинення нотаріальних дій в період дії воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення в Україні аби продовжувати працювати вже сьогодні.

Текст Постанови КМУ від 19.04.2022 року №480 за посиланням https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-deyakih-postanov-kabinetu-ministriv-ukrayini-480-190422

Leave a Comment