Business & Legal Real Estate Forum: ринок турбує «контроль», кредити та податки

З 2015 року більше 1 млрд євро щорічно українці інвестують в придбання первинної нерухомості. Однак щоб так було і надалі, особливо в умовах перманентного карантину, усім гравцям українського ринку нерухомості потрібно весь час слідкувати за змінами в цій сфері, адже всі вони динамічні, суттєві і потребують пильної уваги.

Це головний меседж з Четвертого Business & Legal Real Estate Forum, який сьогодні відвідав керуючий партнер АО EVRIKA Андрій Шабельніков.

Водночас юрист радить звернути увагу на важливе прохання від забудовників: щоб всі законодавчі зміни відбувалися у діалозі з бізнесом (і бажано до того, як ті чи інші законодавчі ініціативи отримують резонанс). Наприклад, минулого року Кабмін дуже невдало запустив реформу ДАБІ, наразі концепція змінилася і на зміну прийшов законопроєкт №5655, який був прийнятий в першому читанні. Законопроєкт базується на підвалинах тотальної цифровізації. Логіка щодо відповідальності полягає в тому, що відбувається персоналізація кожного, хто працює на будівельному майданчику або з об’єктом будівництва і до нього застосовуються певні штрафи, якщо відсутня певна документація. Наразі розглядається законопроєкт №5600 і дуже важко відстоювати ту думку, що ПДВ не потрібно вводити прямо зараз і в тих обсягах як це задумував Мінфін.

Не витримує критики і залученість банківського сектору до розвитку будівництва. Лише 3% всіх квартир, які купуються, купуються за рахунок кредитів або іпотек – всі інші 97% за гроші заощаджень.

Загалом, щодо останніх тенденцій на іпотечному ринку, то вони є наступними:

–          стрімке зростання іпотечного кредитування на вторинному ринку;

–          відсутність зростання обсягів кредитування на первинному ринку;

–          висококонцентрований ринок іпотечного кредитування – п’ять найактивніших банків уклали 89% нових угод;

–          концентрація іпотечного кредитування в Києві та Київській області – 55% загального обсягу іпотечних кредитів;

–          зниження відсоткових ставок у 2019-2021 як основний драйвер розвитку іпотечного кредитування: на 40% знизилась ставка за кредитами на вторинному ринку; на 11% знизилась ставка за кредитами на первинному ринку.

Крім того, обсяги іпотечного кредитування в Україні не відповідають загальноєвропейським обсягам – заборгованість за іпотечними кредитами (24 млрд. грн) дорівнює 0,7% від ВВП (в розвинутих країнах цей показник сягає 100%).

Натомість розвиток програми “Доступна іпотека 7%”, яка досить активно стартувала в березні цього року, майже призупинився через велику кількість обмежень.

Тож маємо три «кити» проблем, на вирішення яких очікує ринок нерухомості: 1) архітектурно-будівельний контроль; 2) питання податків та 3) питання «правильних» кредитів.

#кредит #іпотека #нерухомість #адвокат #адвокатськеобєднання #EVRIKA #ринокнерухомості

Leave a Comment